آیا هوش مصنوعی می‌تواند جایگزین هوش انسان‌ها شود؟

0
43

هوش، چه از نوع مصنوعی باشد چه انسانی، نمی‌تواند در قالب کلمات تعریف شود. هوش در واقع یک منبع ارزشمند است که روند پیشرفت و بهبود اقتصاد را تحت تاثیر قرار می‌دهد و اشکال مختلف آن از نمونه‌های کوچک گرفته تا مغز قدرتمند انسان برای دستگاه‌های یادگیری عمیق ثابت می‌کند که فاکتور هوش با پتانسیل بسیار گسترده‌ای همراه است.

به گزارش بادیجی ، در این میان، هوش انسانی کاملا منحصربه‌فرد است و دارای هویت مختص به خودش است، زیرا توانایی ایجاد اشکال جدید هوش را دارد. HI یا همان هوش انسانی، چیزی است که انسان‌ها را از دیگر حیوانات و ماشین‌ها متفاوت می‌کند و در پس تمامی این نوآوری‌ها، اختراعات و اکتشافات بی‌نظیر قرار دارد. با این وجود چگونه می‌توان توماس آلوا ادیسون، برادران رایت و بسیاری از افسانه‌هایی که ریشه‌های زندگی امروزی ما را زنده می‌کند را به فراموشی سپرد؟

در حال حاضر یکی دیگر از موفقیت‌های مهم که جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد چیزی نیست جز تلفیق هوش انسانی و هوش مصنوعی.

ابزار عالی به نام هوش

جالب است بدانید؛ این در واقع هوش است که به ما توانایی تصمیم‌گیری درست، دوستانه رفتار کردن با مردم، پیروی از رویاها، عشق ورزیدن به کسی و بازگشت به عالم را در اختیار افراد قرار می‌دهد. به عبارت بهتر، هوش به ما این قدرت را می‌دهد تا بتوانیم تفاوت بین حق و اشتباه را تعیین کنیم و تصمیم بگیریم که چه راهی را برای رفتن انتخاب کنیم و در مقابل، از انجام چه کارهایی اجتناب کنیم. هوش در واقع یک ابزار جادویی است که تمام مشکلات ما را حل می‌کند و اجازه می‌دهد تا زندگی خود را در بهترین حالت ممکن حفظ کنیم.

ابزارهای ساخته شده توسط انسان از تخته سنگ‌های مورد استفاده برای سلاخی گوشت در عصر سنگ گرفته تا استفاده از هوش مصنوعی در عصر ارتباطات، طی سالیان متمادی دچار تحول‌های بسیار زیاد و سنگینی شده‌اند اما هدف اولیه از ساخت همه این ابزارها یک چیز بوده است و آن بهبود نحوه انجام کارهای مختلف است.

در واقع از همان ابتدا، این ابزار به منظور انجام وظایف خاصی از سوی انسان‌ها ایجاد شد، به طوری که افراد می‌توانستند بر روی آثار معنی‌دار تمرکز کنند. این روند فکری تا به حال ادامه داشته است و همین امر موجب شده است که ما با پیشرفت ابزارهای هوشمند و ریسک محاسبه شده، پیشرفت کنیم.

وقتی که هوش انسانی و مصنوعی با هم به میدان می‌آیند

ما در حال حاضر بر روی لبه افزایش و درک هوش از طریق استفاده از هر دو هوش مصنوعی و انسانی حرکت می‌کنیم. همانند تمام اشکال دیگر هوش، هوش مصنوعی نیز توسط انسان ایجاد می‌شود و ترکیبی از این دو نشان می‌دهد که ما اکنون در حال عبور از برهه زمانی هستیم که از ابزارهای ساخته شده به عنوان یک افزونه راکد استفاده می‌شد و به جای آن، با استفاده متوازن از آن‌ها در کنار یکدیگر به دنبال دریافت بهترین نتایج هستیم.

تکامل شطرنج را می‌توان به عنوان یکی از بهترین نمونه‌های این شراکت معرفی کرد. در حال حاضر تحولات عظیمی در چگونگی بازی قهرمانان جهان این بازی هوشمندانه و مهیج رخ داده است. همان‌طور که مشاهده می‌شود، موتورهای هوش مصنوعی شطرنج اصلاح شده‌اند و در حال حاضر بازیکنان برجسته‌ای مانند مگنوس کارلسن از مزایای این تکنولوژی برای برنده شدن استفاده می‌کنند.

در واقع، تقویت توانایی انسان برای فکر کردن و ایجاد هوش مصنوعی ما را قادر به ساخت شاهکارهایی در جریان‌های مختلف می‌کند. ترکیبی مرگبار از هوش مصنوعی و هوش انسانی در حال توسعه طیف وسیعی از امکانات جدید است که تا کنون در تاریخ بشریت رخ نداده است. در این زمینه می‌توان به مواردی مانند تشخیص به موقع بیماری‌ها، بهبود هنر و یا حتی حمل و نقل اشاره کرد و این همکاری تا جایی گسترش می‌یابد تا بتواند اتفاقات بهتری را رقم بزند.

تنها مانع برای آیندۀ قدرتمند این واقعیت این است که انسان هنوز برای چنین تغییراتی آماده نشده است. تکنولوژی که ما آن را مانند صفحه کلید، صفحه نمایش، فرمان‌های صوتی و سایر موارد مشابه ایجاد کرده‌ایم، مانع عطف به کارهای جدید خواهد شد. به عبارت بهتر، به لطف دسترسی محدود به ذهن، تکامل با هوش مصنوعی قطعا دشوار خواهد بود و از سوی دیگر، توانایی‌های جدید مغز یک چالش دلهره‌آور است که باید برای تطابق با هوش مصنوعی تسخیر شود.

ما در کجای این پیشرفت ایستاده‌ام؟

هوش انسانی به علاوه هوش مصنوعی برابر با آینده‌ای روشن است، اما این امکان فقط زمانی در دسترس است که ما بتوانیم مجموعه مهارت‌های خود را ارتقاء دهیم. این ترکیب، زندگی را آسان، بدون دردسر و راحت می‌کند و علاوه‌بر این مولد کسب و کار بوده و کارآمد است. با این وجود، هوش مصنوعی هرگز قادر نخواهد بود که جایگزین هوش انسانی شود و این به این دلیل است که انسان‌ها از بازیکنان راکد به سازندگان این بازی تکامل یافته‌اند. در واقع، این انسان‌ها هستند که کنترل تکنولوژی و انتقال احساسات و عناصر انسانی را به آن منتقل می‌کنیم و از این‌رو، انسان‌ها همیشه می‌توانند آن را تنظیم کنند.

از سوی دیگر، ترکیب بدون درز از هوش مصنوعی و هوش انسانی دارای امتیازات منفی نیز است و که انتظار می‌رود از آن برای ساخت زندگی و جهانی بهتر استفاده شود.

انتهای پیام/