آیا هواوی می‌تواند در حوزه نوآوری از اپل پیشی بگیرد؟

0
17

بررسی‌ها نشان می‌دهد که هواوی طی سال‌های اخیر سعی کرده است با افزایش چند برابری بودجه خود در بخش تحقیق و توسعه (R&D)، از بسیاری از شرکت‌های پیشتاز در حوزه نوآوری پیشی بگیرد.

به گزارش بادیجی، هواوی این روزها از سوی دولت آمریکا به عنوان یک تهدید بین‌المللی در حوزه امنیت معرفی می‌شود و در طی ماه‌های اخیر کشورهایی نظیر آمریکا، استرالیا، ژاپن و نیوزیلند با وضع قوانینی جدید، استفاده از تجهیزات مخابراتی تولید شده توسط این شرکت در شبکه‌های مخابراتی 5G خود را ممنوع اعلام کرده‌اند اما هواوی با این وجود بازهم توانسته است عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده تجهیزات مخابراتی در جهان را حفظ کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که کشورهای مختلف چیزی در حدود ۴۰ درصد از درآمد ناخالص داخلی خود را از اپراتورهای مخابراتی بدست می‌آورند. این موضوع سبب شده است که سرمایه‌گذاری در این حوزه در طی سال‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته باشد و شرکت هواوی نیز به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده تجهیزات موردنیاز، بتواند عهده‌دار پروژه‌های وسیعی در حوزه جهان باشد. به همین دلیل نیز شاهد هستیم که این شرکت در طی سال‌های اخیر بودجه مربوط به بخش تخقیق و توسعه یا R&D خود را به میزان قابل توجهی افزایش داده است.

براساس اطلاعاتی که به‌تازگی از سوی بلومبرگ منتشر شده است، هواوی در سال گذشته چیزی در حدود ۱۵.۳ میلیارد دلار را در حوزه تحقیق و توسعه برای دست‌یابی به فناوری‌ها و تجهیزات جدید هزینه کرده است. به این ترتیب می‌توان گفت که در قیاس با پنج سال پیش، بودجه هواوی در این حوزه بیش از دو برابر رشد کرده است. تخقیقات نشان می‌دهد که در در دنیا تنها یک شرکت توانسته است سریع‌تر از هواوی بخش R&D خود را گسترش دهد. در حالیکه بودجه بخش تحقیق و توسعه هواوی نسبت به سال ۲۰۱۴ چیزی در حدود ۱۴۹ درصد رشد کرده این مقدار برای شرکت آمازون ۲۱۰ درصد بوده است. به این ترتیب می‌توان گفت که نسبت به پنج سال قبل شرکت آمازون حتی از هواوی نیز سرمایه‌گذاری بیشتری را در این حوزه داشته است.

سایت بلومبرگ همچنین در این گزارش خود اعلام کرده است که شرکت هواوی در سال ۲۰۱۸، چهارمین بودجه بزرگ در میان شرکت‌های مختلف را در حوزه R&D هزینه کرده است. در این رده‌بندی شرکت‌های آمازون با بودجه ۲۸.۸ میلیارد دلاری، Alphabet با بودجه ۲۱.۴ میلیارد دلاری و سامسونگ با بودجه ۱۶.۷ میلیارد دلاری، جایگاه اول تا سوم را به خود اختصاص داده‌اند. جایگاه چهارم نیز با بودجه ۱۵.۳ میلیارد دلاری به هواوی رسیده است. نکته قابل توجه این است که اپل که همیشه به عنوان یک سردمدار در حوزه نوآوری شناخته می‌شود در این رده‌بندی در رتبه هفتم قرار گرفته و در سال گذشته تنها ۱۴.۲ میلیارد دلار در بخش تحقیق و توسعه خود هزینه کرده است.

اعداد و ارقام بالا نشان می‌دهند که هواوی در سال ۲۰۱۸، بیش از ۱۴ درصد از درآمد کلی خود را در حوزه R&D صرف کرده است. این میزان برای شرکت‌ Alphabet در حدود ۱۶ درصد و برای دو شرکت سامسونگ و اپل نیز به ترتیب ۸ و ۵ درصد بوده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که هزینه‌های سنگین در بخش تحقیق و توسعه در اغلب مواقع به معرفی نوآوری‌های جدید و قابل توجهی منجر شده است. هواوی در طی سال‌های اخیر فناوری‌های جدیدی را در حوزه گوشی‌های هوشمند معرفی کرده که هم اکنون بسیاری از شرکت‌ها از آن کپی برداری می‌کنند. به عنوان مثال گوشی هواوی P20 Pro اولین اسمارت فونی بود که از یک دوربین اصلی سه‌گانه بهره می‌برد و اکنون شاهد هستیم که اغلب گوشی‌های پرچمدار دیگر شرکت‌ها از این قابلیت بهره می‌برند. یا گوشی Mate 20 Pro، یکی از اولین اسمارت فون‌هایی بود که از قابلیت شارژ معکوس بهره می‌برد و می‌توانست دیگر دستگاه‌ها را از طریق باتری خود شارژ نماید. قابلیتی‌ که سامسونگ امسال برای اولین بار به گوشی‌های گلکسی اس ۱۰ خود آورد و گفته می‌شود اپل در نظر دارد در سال آینده به محصولات خود اضافه کند. گوشی P20 نیز سال گذشته برای اولین بار، رنگ‌های بدنه گرادیانی شکل را معرفی کرد. قابلیتی که در سال اخیر توسط بسیاری از تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند کپی‌برداری شده است.

انتهای پیام/