آیا شبکه‌های اجتماعی از رویکردی تبعیض‌آمیز در مقابل زنان استفاده می‌کنند؟

0
58

periactin online, buy lioresal.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، محققان دانشگاه کلمبیا دریافتند که الگوریتم‌های مختلف پلت‌فرم رسانه‌های اجتماعی موجود در هنگام برخورد با پروفایل‌ زنان، یک رویکرد نسبتا جنسیتی دارند. به نظر می‌رسد که الگوریتم‌های تبعیض‌آمیز در مقابل زنان به نحوی طراحی شده‌اند که کمتر قابل مشاهده بوده، بنابراین باعث کاهش محبوبیت آن‌ها می‌شود. به‌عنوان مثال، مشخص شد که مردان در توییتر از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند.

به گزارش بادیجی ، علاوه‌بر این، محققان همچنین معتقدند که تعصبات نژادی همچنان ادامه دارد، زیرا آمریکایی‌های آفریقایی دارای پذیرش کمتری در پلت‌فرم‌هایی مانند Airbnb هستند.

محققان دانشگاه کلمبیا از اینستاگرام به‌عنوان یک نمونه آزمایشی استفاده کردند که نشان می‌دهد چگونه دو الگوریتم معمول، قابلیت شبکه موسوم به homophily را تقویت می‌کنند که از طریق آن افراد با طرز فکر مشابه را در یک گروه جمع‌آوری می‌کند.

تحقیقات بیشتر نشان داد که پلت‌فرم‌ رسانه‌های اجتماعی با بهره‌گیری از ویژگی هموفیلی (homophily)، اساسا زنان را کم‌تر قابل شناسایی می‌کند و به این ترتیب، تصاویر یا مطالبی که منتشر می‌کنند کمتر توسط سایر کاربران بازدید شده و لایک می شوند. یکی از مشاهدات مهم که توسط دانشمندان علوم اجتماعی انجام می‌شود، تمایل گروه‌های اجتماعی برای برقراری ارتباط افراد با طرز فکر مشابه است که به آن Homophily می‌گویند.

آنا آندرا(Ana-Andreea Stoica)، دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه کلمبیا، می‌گوید: “ما به سادگی نشان می‌دهیم که چگونه الگوریتم‌های خاص الگوهای داده‌ها را انحصاری می‌کنند.”

وی افزود: “این مسئله زمانی اتفاق می‌افتد که اطلاعاتی نظیر یک آگهی شغلی یا سایر فرصت‌ها از طریق یک شبکه منتشر می‌شود. در این حالت الگوریتم‌ها می‌توانند زنان را در معرض زیان‌های بیشتری قرار دهند.”

این داده‌ها توسط محققان دانشگاه کلمبیا در سال 2014 از اینستاگرام خریداری شد. این معامله زمانی انجام شد که فیس‌بوک اینستاگرام را خریداری کرد اما هنوز قابلیت درخواست دوستی خودکار خود را مطرح نکرده بود.

محققان دریافتند با وجود این‌که زنان بیش از 550،000 نفر از کاربران اینستاگرام را تشکیل می‌دادند اما عکس‌هایی که توسط مردان به اشتراک گذاشته شده بود، دارای بازخوردهای بهتر و بیشتری بودند. ظاهرا 52 درصد مردان در مقایسه با 48 درصد زنان، حداقل 10 لایک یا کامنت بیشتری را دریافت کردند.

محققان همچنین دریافتند که نابرابری در بین اینفلوئنسرهای اینستاگرام بیشتر به چشم می‌خورد. اینفلوئنسر در واقع همان افراد شناخته شده و تاثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی هستند.

هنگامی‌که فشار این الگوریتم‌ها بر روی این شبکه خاص از افراد فوق‌العاده جذاب کم شد، بازهم دیدگاه و محبوبیت زنان کاهش یافت. این در حالی است که مشارکت زنان نسبت مردان بالای 0.1 درصد بیشتر بود اما مشخص شد که به احتمال زیاد  مردان بیشتر به کاربران جدید پیشنهاد می‌شوند.

انتهای پیام/